| Manufacturer Part Number: | 1518W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1518W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1518W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 1500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 18 | |
| Number of Wire Entries | 36 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1518W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1518W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 1518W is new and unused, you can buy 1518W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1518W.
| GRM155R71C473KA01J | 0.047µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C473KA01J.pdf | |
| 6766649-1 | CONN,PIN,MINI DRAWER | 6766649-1.pdf | |
| HCM497680000ABJT | 7.68MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount HC49/US | HCM497680000ABJT.pdf | |
| IMC1812ES470K | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 140mA 5 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812ES470K.pdf | |
| CNX_H03_NTP | RIGHT ANGLE SINGLE ROW HDR | CNX_H03_NTP.pdf | |
| 252220 | MCX Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Through Hole, Right Angle Solder | 252220.pdf | |
| RJFTV62SA1G | Modular Coupler Connector Jack, 8p8c (RJ45) To Jack, 8p8c (RJ45) Cat6 Shielded | RJFTV62SA1G.pdf | |
| T38431-17-0 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38431-17-0.pdf | |
| 1776266-8 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1776266-8.pdf | |
| SJG322170 | SOCKET GROUND MODULE | SJG322170.pdf | |
| RN55C2702BR36 | RES 27K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C2702BR36.pdf |