| Manufacturer Part Number: | 1514W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 14 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1514W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1514W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 1500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 14 | |
| Number of Wire Entries | 28 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1514W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1514W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 1514W is new and unused, you can buy 1514W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1514W.
| 219-4-30347-1-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-4-30347-1-V.pdf | |
| TXS0104EGXUR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 24Mbps 12-BGA MICROSTAR JUNIOR (2.5x2.0) | TXS0104EGXUR.pdf | |
| LM2695MHX | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1.25A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2695MHX.pdf | |
| CXA1850-0000-000N0HW450F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1850 White, Cool Square | CXA1850-0000-000N0HW450F.pdf | |
| EBK-GS4911B-00 | GS4911B - Timing, Clock Generator Evaluation Board | EBK-GS4911B-00.pdf | |
| BACC63CE22-22S | CONN 4C 4#8 PIN PLUG | BACC63CE22-22S.pdf | |
| 97-3107B22-14P-417 | AB 19C 19#16 PIN PLUG | 97-3107B22-14P-417.pdf | |
| MS3456W20-14PXLC | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3456W20-14PXLC.pdf | |
| 5011932100 | 1MM WTB CRIMP REC TERM W/PLT | 5011932100.pdf | |
| BM04B-ACHSS-A-GAN-TF(LF)(SN) | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.047" (1.20mm) Surface Mount, Right Angle Gold | BM04B-ACHSS-A-GAN-TF(LF)(SN).pdf | |
| 1786611 | 23 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1786611.pdf | |
| RT0603WRE0716R5L | RES SMD 16.5OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE0716R5L.pdf | |
| RT2512FKE07464RL | RES SMD 464 OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE07464RL.pdf | |
| RN55E2740FRSL | RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E2740FRSL.pdf |