| Manufacturer Part Number: | 1110-220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5A 20 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1110-220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1110-220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 1110 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 22µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.5A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 20 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.660" Dia (16.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.840" (21.34mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1110-220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1110-220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 1110-220K is new and unused, you can buy 1110-220K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1110-220K.
| E36D101LPN223TEA5M | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN223TEA5M.pdf | |
| C322C154K5R5TA | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C154K5R5TA.pdf | |
| 199D105X0025A6B1E3 | 1µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 0.173" Dia (4.40mm) | 199D105X0025A6B1E3.pdf | |
| T86C474K050EAAS | 0.47µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2312 (6032 Metric) 6.7 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T86C474K050EAAS.pdf | |
| DG419CY+ | 1 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 8-SOIC | DG419CY+.pdf | |
| LP38691SDX-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 6-WSON (3x3) | LP38691SDX-3.3.pdf | |
| MP4-1E-1J-4LN-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1E-1J-4LN-00.pdf | |
| 48248-000 | CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP GOLD | 48248-000.pdf | |
| 5-146278-7 | 7 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 5-146278-7.pdf | |
| 4-103323-0-18 | 18 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 4-103323-0-18.pdf | |
| 416-83-218-41-012101 | 18 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-83-218-41-012101.pdf | |
| RL73H2ER13FTD | RES SMD 0.13 OHM 1% 1/2W 1210 | RL73H2ER13FTD.pdf | |
| RNF12FTC6K98 | RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL | RNF12FTC6K98.pdf | |
| RNF14CAC180R | RES 180 OHM 1/4W .25% AXIAL | RNF14CAC180R.pdf |