| Manufacturer Part Number: | 1110-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 7.2A 16 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1110-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1110-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 1110 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 16 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.660" Dia (16.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.840" (21.34mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1110-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1110-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 1110-180K is new and unused, you can buy 1110-180K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1110-180K.
| EEM36DREN | CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET | EEM36DREN.pdf | |
| 7M16000348 | 16MHz ±50ppm Crystal 20pF -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7M16000348.pdf | |
| MC9S08GB32CFUER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC9S08GB32CFUER.pdf | |
| 7015S35PF8 | IC SRAM 72KBIT 35NS 80TQFP | 7015S35PF8.pdf | |
| VI-J10-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-J10-IX-B1.pdf | |
| VI-21P-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-21P-MX-B1.pdf | |
| ERJ-1TYJ680U | RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 | ERJ-1TYJ680U.pdf | |
| MCR18EZPJ274 | RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18EZPJ274.pdf | |
| C48-00R16-10P7-402 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-00R16-10P7-402.pdf | |
| CTVP00RW-25-43JN-LC | CTV 43C 23#20 20#16 SKT RECP | CTVP00RW-25-43JN-LC.pdf | |
| 1-1546073-7 | 17 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1-1546073-7.pdf | |
| WSK1206R0130FEA18 | RES SMD 0.013 OHM 1% 1/2W 1206 | WSK1206R0130FEA18.pdf | |
| H4P2K7FCA | RES 2.70K OHM 1W 1% AXIAL | H4P2K7FCA.pdf |