| Manufacturer Part Number: | 1110-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 127 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1110-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1110-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 1110 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 127 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.660" Dia (16.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.840" (21.34mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1110-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1110-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 1110-121K is new and unused, you can buy 1110-121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1110-121K.
| 450R11C | FUSE CRTRDGE 450A 600VAC/250VDC | 450R11C.pdf | |
| ECC25DRYS-S734 | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | ECC25DRYS-S734.pdf | |
| OPA227PA | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | OPA227PA.pdf | |
| CMP402GS | Comparator General Purpose CMOS, TTL 16-SOIC | CMP402GS.pdf | |
| 74AC14SJX | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOP | 74AC14SJX.pdf | |
| VI-J43-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-J43-CY-B1.pdf | |
| 7-1393222-0 | General Purpose Relay SPDT + SPST-NO 3VDC Coil Through Hole | 7-1393222-0.pdf | |
| AA1206FR-07887RL | RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-07887RL.pdf | |
| MS3452W36-5SLC | 4 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3452W36-5SLC.pdf | |
| 09562617713 | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 09562617713.pdf | |
| 961126-6700-AR-PT | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 961126-6700-AR-PT.pdf | |
| 4-644631-7 | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 4-644631-7.pdf | |
| 3433-L302 | 50, 50 Positions Header, Shrouded, Stackable (2) Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 3433-L302.pdf | |
| RNCF0805BTC2K55 | RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RNCF0805BTC2K55.pdf |