| Manufacturer Part Number: | 1110-100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 9A 10 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1110-100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1110-100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 1110 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.660" Dia (16.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.840" (21.34mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1110-100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1110-100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 1110-100K is new and unused, you can buy 1110-100K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1110-100K.
| CKG45KX7T2J154K290JH | 0.15µF 630V Ceramic Capacitor X7T Nonstandard SMD 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm) | CKG45KX7T2J154K290JH.pdf | |
| CDV30FK331JO3F | MICA | CDV30FK331JO3F.pdf | |
| ACC08HETI | CONN EDGE .100 8POS HL LOW P | ACC08HETI.pdf | |
| ASC17DREH-S734 | CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET | ASC17DREH-S734.pdf | |
| MAX1142BEAP+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1142BEAP+.pdf | |
| MC9S12XA256CAAR | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12XA256CAAR.pdf | |
| ISL28417FBBZ-T7A | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | ISL28417FBBZ-T7A.pdf | |
| SST39LF040-55-4C-NHE-T | IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC | SST39LF040-55-4C-NHE-T.pdf | |
| REC5-0509SRW/H4/C | CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT | REC5-0509SRW/H4/C.pdf | |
| VE-20Y-IY | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-20Y-IY.pdf | |
| VI-BN1-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-BN1-MX-B1.pdf | |
| RC3216J912CS | RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 | RC3216J912CS.pdf | |
| MS3122E14-19SY | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3122E14-19SY.pdf | |
| CA3100E22-15SF80DN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E22-15SF80DN.pdf | |
| 2-2106056-3 | SSL Connector 2 Position Header, Male Pins Board to Cable/Wire 0.138" (3.50mm) Solder | 2-2106056-3.pdf |