| Manufacturer Part Number: | 110CNQ045A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 55A Chassis Mount D-61-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 110CNQ045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-110CNQ045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 55A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 540mV @ 55A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | D-61-8 | |
| Supplier Device Package | D-61-8 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 110CNQ045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
110CNQ045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 110CNQ045A is new and unused, you can buy 110CNQ045A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 110CNQ045A.
| SMBG5944C/TR13 | Zener Diode 62V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5944C/TR13.pdf | |
| XC4013E-4BG225I | IC FPGA 192 I/O 225BGA | XC4013E-4BG225I.pdf | |
| LNK6778E | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eSIP-7C | LNK6778E.pdf | |
| JWK2524S15 | DC/DC CONVERTER 15V 25W | JWK2524S15.pdf | |
| V375B36M300BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W | V375B36M300BN2.pdf | |
| BK0009 | - Book | BK0009.pdf | |
| EVAL-CN0225-SDPZ | AD7687, AD8275, AD8295, ADR431 Circuits from the Lab™ Series Interface, Analog Front End (AFE) Evaluation Board | EVAL-CN0225-SDPZ.pdf | |
| CA3108F28-15PBF80A34 | 35 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108F28-15PBF80A34.pdf | |
| D38999/26FJ4BC | 56 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FJ4BC.pdf | |
| 5102153-9 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold-Palladium | 5102153-9.pdf | |
| 88886-170HLF | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 88886-170HLF.pdf | |
| 510-87-128-13-043101 | CONN SOCKET PGA 128POS GOLD | 510-87-128-13-043101.pdf | |
| RCP0603W43R0JWB | RES SMD 43 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W43R0JWB.pdf |