| Manufacturer Part Number: | 1091QM5-24V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9629 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 24V Round with Domed Top Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091QM5-24V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091QM5-24V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1091M and 1091QM Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091QM | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091QM5-24V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091QM5-24V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091QM5-24V is new and unused, you can buy 1091QM5-24V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091QM5-24V.
| SQCAEM220JAJWE | 22pF 150V Ceramic Capacitor M 0605 (1613 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | SQCAEM220JAJWE.pdf | |
| HM2P95PD8111N9 | 244 (200 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P95PD8111N9.pdf | |
| MAX3750CEE+T | Data Transport Interface 16-QSOP | MAX3750CEE+T.pdf | |
| LM2593HVSX-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2593HVSX-3.3/NOPB.pdf | |
| ABC22DTBS | CONN EDGECARD 44POS .100" | ABC22DTBS.pdf | |
| TV06DT-15-18HE-LC | TV 18C 18#20 PIN PLUG | TV06DT-15-18HE-LC.pdf | |
| TVS06RF-J29HA-LC | TV 29C 29#16 PIN PLUG | TVS06RF-J29HA-LC.pdf | |
| TVP00RK-15-55SD-LC | HD 38999 55C 55#23 SKT RECP | TVP00RK-15-55SD-LC.pdf | |
| FI-XB30SSL-HF15 | 30 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Board Edge, Cutout Gold | FI-XB30SSL-HF15.pdf | |
| 518-77-256M20-001105 | CONN SOCKET PGA 256POS GOLD | 518-77-256M20-001105.pdf | |
| T37012-08-0 | 8 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37012-08-0.pdf | |
| TNPW120620K5BEEA | RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120620K5BEEA.pdf |