| Manufacturer Part Number: | 1091MX7-6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Yellow 6V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091MX7-6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091MX7-6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | AC | |
| Voltage | 6V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091MX7-6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091MX7-6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091MX7-6V is new and unused, you can buy 1091MX7-6V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091MX7-6V.
| 250USC680MEFCSN30X30 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC680MEFCSN30X30.pdf | |
| X9315TSI | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9315TSI.pdf | |
| ADE7761BARSZ | IC ENERGY METERING 1PHASE 20SSOP | ADE7761BARSZ.pdf | |
| XC6122A346MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A346MR-G.pdf | |
| REM3-2405S/A | CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT | REM3-2405S/A.pdf | |
| HW004A0A-S | CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT SMD | HW004A0A-S.pdf | |
| TE600B2R7J | RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 600W | TE600B2R7J.pdf | |
| MS27468T15B97SB-LC | 12 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15B97SB-LC.pdf | |
| PZC27DBDN | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC27DBDN.pdf | |
| 63694-1 | Terminal Magnetic Connector 18-22 AWG Quick Connect | 63694-1.pdf |