| Manufacturer Part Number: | 1091MX7-24V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Yellow 24V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091MX7-24V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091MX7-24V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | AC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091MX7-24V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091MX7-24V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091MX7-24V is new and unused, you can buy 1091MX7-24V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091MX7-24V.
| 500MXH330MEFCSN30X50 | 330µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 500MXH330MEFCSN30X50.pdf | |
| GW KAHNB1.CM-TTTU-27S3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) SOLERIQ® S 19 White, Warm Square | GW KAHNB1.CM-TTTU-27S3.pdf | |
| VE-J10-CZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VE-J10-CZ-F1.pdf | |
| VI-J6W-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VI-J6W-IX-F1.pdf | |
| DF50A-5P-1H(51) | 5 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF50A-5P-1H(51).pdf | |
| ZSS-105-04-T-D-800 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | ZSS-105-04-T-D-800.pdf | |
| 802-10-004-30-001000 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 802-10-004-30-001000.pdf | |
| 833-87-030-10-453101 | 30 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-87-030-10-453101.pdf | |
| 3025532 | Terminal Block Connector 3 Position Feed Through Blue 14-30 AWG | 3025532.pdf | |
| CRCW08051R60FNEA | RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08051R60FNEA.pdf | |
| 4310M-104-181/391L | RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP | 4310M-104-181/391L.pdf | |
| MBB02070D3929DC100 | RES 39.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070D3929DC100.pdf |