| Manufacturer Part Number: | 1091MX5-6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 6V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091MX5-6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091MX5-6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | AC | |
| Voltage | 6V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091MX5-6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091MX5-6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091MX5-6V is new and unused, you can buy 1091MX5-6V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091MX5-6V.
| 5SK103ZAHAI | 10000pF 100V Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | 5SK103ZAHAI.pdf | |
| GBC35DRTS | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | GBC35DRTS.pdf | |
| GBC18DRAI-S734 | CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD | GBC18DRAI-S734.pdf | |
| 5900-4R7 | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 5.7A 14 mOhm Max Axial | 5900-4R7.pdf | |
| TDA7500A | IC PROCESSOR AM/FM DGTL 100-TQFP | TDA7500A.pdf | |
| VND5T100AJTR-E | IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO12 | VND5T100AJTR-E.pdf | |
| RT0805DRE0717K6L | RES SMD 17.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE0717K6L.pdf | |
| CA3106E12S-3SX | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E12S-3SX.pdf | |
| 97-3108B28-9SW-417 | AB 12C 6#16, 6#12 SKT PLUG | 97-3108B28-9SW-417.pdf | |
| MS27466T15B18B | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T15B18B.pdf | |
| CTVS07RF-13-98AD | CTV 10C 10#20 PIN J/N RECP | CTVS07RF-13-98AD.pdf | |
| 1754625-1 | CONN/ADAPTER/COMP | 1754625-1.pdf | |
| 103958-6 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 103958-6.pdf | |
| 803-83-076-66-001101 | 76 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-076-66-001101.pdf | |
| RCP2512W680RJS3 | RES SMD 680 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W680RJS3.pdf |