| Manufacturer Part Number: | 1091MX5-24V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 24V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091MX5-24V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091MX5-24V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | AC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091MX5-24V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091MX5-24V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091MX5-24V is new and unused, you can buy 1091MX5-24V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091MX5-24V.
| 517D477M016CC8PE3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D477M016CC8PE3.pdf | |
| MAL212856688E3 | 6.8µF 25V Aluminum Capacitors Radial 30 Ohm @ 100Hz | MAL212856688E3.pdf | |
| MX15KP200AE3 | TVS DIODE 200VWM 322VC CASE5A | MX15KP200AE3.pdf | |
| RCA40DCBD | CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD | RCA40DCBD.pdf | |
| MAX6338KUB | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6338KUB.pdf | |
| XBHAWT-02-0000-0000T60D3 | LED Lighting XLamp® XB-H White, Neutral 4300K 2.9V 700mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBHAWT-02-0000-0000T60D3.pdf | |
| 450D502KSD4 | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug | 450D502KSD4.pdf | |
| HSC35DRYI-S734 | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | HSC35DRYI-S734.pdf | |
| C016 10G014 000 2 | 15 (14 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | C016 10G014 000 2.pdf | |
| 554954-1 | 50 Position Plug Connector Free Hanging (In-Line) IDC | 554954-1.pdf | |
| 311P409-3S-B-12 | DBMA25SNMBK47F0 | 311P409-3S-B-12.pdf | |
| 59453-131110ECHLF | 13 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 59453-131110ECHLF.pdf | |
| 280377-1 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 280377-1.pdf | |
| 1851119 | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1851119.pdf |