| Manufacturer Part Number: | 1091MX5-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 12V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091MX5-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091MX5-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | AC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091MX5-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091MX5-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091MX5-12V is new and unused, you can buy 1091MX5-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091MX5-12V.
| BFC233416474 | 0.47µF Film Capacitor 275V 400V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm) | BFC233416474.pdf | |
| MXLRT100KP54AE3 | TVS DIODE 54VWM 106VC CASE5A | MXLRT100KP54AE3.pdf | |
| ECC12DCMN | CONN EDGECARD 24POS .100 WW | ECC12DCMN.pdf | |
| GBM08DCCT-S189 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | GBM08DCCT-S189.pdf | |
| GCC15DCST | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | GCC15DCST.pdf | |
| SIT1602AI-12-18E-50.000000E | Oscillator | SIT1602AI-12-18E-50.000000E.pdf | |
| BCW61AMTF | TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 | BCW61AMTF.pdf | |
| APA075-TQ100A | IC FPGA 66 I/O 100TQFP | APA075-TQ100A.pdf | |
| 74LVCH16541ADGG,51 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVCH16541ADGG,51.pdf | |
| VI-J6P-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-J6P-MW-F1.pdf | |
| AC0603FR-072K05L | RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-072K05L.pdf | |
| 208474-1 | 57 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | 208474-1.pdf | |
| DDMMG24H7SJA101 | DSUB 24H7 F PCR/A G50 HP CAD | DDMMG24H7SJA101.pdf | |
| 917484-2 | CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 15GOLD | 917484-2.pdf |