| Manufacturer Part Number: | 1091M7-6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Yellow 6V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091M7-6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091M7-6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 6V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091M7-6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091M7-6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091M7-6V is new and unused, you can buy 1091M7-6V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091M7-6V.
| VY2331K29Y5SS6UV7 | 330pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2331K29Y5SS6UV7.pdf | |
| 0688006.MXP | FUSE CERAMIC 6A 70VAC | 0688006.MXP.pdf | |
| 1331R-102J | 1µH Shielded Inductor 385mA 300 mOhm Max 2-SMD | 1331R-102J.pdf | |
| INA132UG4 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA132UG4.pdf | |
| MIC5320-GGYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5320-GGYMT-TR.pdf | |
| 3057L-1-100M | 10 Ohm 1W Wire Leads Panel Mount, Wire Leads Trimmer Potentiometer Wirewound 22 Turn Side Adjustment | 3057L-1-100M.pdf | |
| 1-1658043-5 | 140 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold | 1-1658043-5.pdf | |
| 951420-2061409-AR-TP | 20 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951420-2061409-AR-TP.pdf | |
| 0397199002 | COVER CLIPS AS MO | 0397199002.pdf | |
| M55342H02B69B8RWS | RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342H02B69B8RWS.pdf | |
| RAVS164DJT3K30 | RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 | RAVS164DJT3K30.pdf | |
| UB5C-15RF2 | RES 15 OHM 5W 1% AXIAL | UB5C-15RF2.pdf |