| Manufacturer Part Number: | 1091M7-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9546 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Yellow 12V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091M7-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091M7-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1091M and 1091QM Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091M7-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091M7-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091M7-12V is new and unused, you can buy 1091M7-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091M7-12V.
| APXG160ARA331MHA0G | 330µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 21 mOhm 15000 Hrs @ 105°C | APXG160ARA331MHA0G.pdf | |
| VJ0402D470MXAAC | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D470MXAAC.pdf | |
| TH3D475K035E1000 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 1 Ohm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TH3D475K035E1000.pdf | |
| SMB10J20A-E3/52 | TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB | SMB10J20A-E3/52.pdf | |
| 445I32G27M00000 | 27MHz ±30ppm Crystal 30pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I32G27M00000.pdf | |
| SIT8209AC-23-18E-100.00000Y | OSC XO 1.8V 100MHZ OE | SIT8209AC-23-18E-100.00000Y.pdf | |
| DC630-124K | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 3.12A 100 mOhm Max Radial | DC630-124K.pdf | |
| MT29F2G08ABAEAWP-IT:E | IC FLASH 2GBIT 48TSOP | MT29F2G08ABAEAWP-IT:E.pdf | |
| LTC3717EGN#TRPBF | - Controller, DDR, QDR Voltage Regulator IC 1 Output 16-SSOP | LTC3717EGN#TRPBF.pdf | |
| REC5-2415DRWZ/H6/A/CTRL | CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT | REC5-2415DRWZ/H6/A/CTRL.pdf | |
| VE-2WM-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-2WM-MV-S.pdf | |
| RER65FR750MC02 | RES CHAS MNT 0.75 OHM 1% 10W | RER65FR750MC02.pdf | |
| RC0201DR-0721KL | RES SMD 21K OHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-0721KL.pdf | |
| 1440753 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins IDC Gold | 1440753.pdf |