| Manufacturer Part Number: | 1091M5-6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9275 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 6V Round with Domed Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1091M5-6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1091M5-6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1091M and 1091QM Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1091M | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 6V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1091M5-6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1091M5-6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1091M5-6V is new and unused, you can buy 1091M5-6V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1091M5-6V.
| UVR2E220MHD | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E220MHD.pdf | |
| VJ0402D2R0DXAAJ | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D2R0DXAAJ.pdf | |
| CWR26HC106MCFZ\HR | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 667 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HC106MCFZ\HR.pdf | |
| S1GFL | DIODE GP 400V 1A SOD123F | S1GFL.pdf | |
| MSP430F5172IDAR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 38-TSSOP | MSP430F5172IDAR.pdf | |
| AT49F002NT-90VC | IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP | AT49F002NT-90VC.pdf | |
| S-1167B37-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 150mA SOT-23-5 | S-1167B37-M5T1U.pdf | |
| VI-BWK-IV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-BWK-IV-F1.pdf | |
| RC2010FK-072K49L | RES SMD 2.49K OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-072K49L.pdf | |
| TVP00DT-21-41JN-LC | TV 41C 41#20 SKT RECP | TVP00DT-21-41JN-LC.pdf | |
| CIR06F-24-7S-F80-VO | 16 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Cable Clamp | CIR06F-24-7S-F80-VO.pdf | |
| RJSNEG38NA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJSNEG38NA8.pdf | |
| 9T06031A1152FBHFT | RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A1152FBHFT.pdf | |
| RLR07C8060FSRSL | RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C8060FSRSL.pdf |