| Manufacturer Part Number: | 1090A3-6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Incandescent Panel Indicator Amber 6V Round with Domed Top Wire Leads |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1090A3-6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1090A3-6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 1090A | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 6V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1090A3-6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1090A3-6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 1090A3-6V is new and unused, you can buy 1090A3-6V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1090A3-6V.
| UVR1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A102MPD1TD.pdf | |
| IELBX1-1REC5-34910-19-C | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | IELBX1-1REC5-34910-19-C.pdf | |
| IXKK85N60C | MOSFET N-CH 600V 85A TO-264 | IXKK85N60C.pdf | |
| 1626L316 | 10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE | 1626L316.pdf | |
| V72A15E400BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V72A15E400BN2.pdf | |
| VI-260-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-260-MX-S.pdf | |
| RC0805DR-07261RL | RES SMD 261 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RC0805DR-07261RL.pdf | |
| JCB70DYFN | CONN CARDEDGE DL 140POS .050 SMD | JCB70DYFN.pdf | |
| TVS07RF-9-98JB-LC | TV 3C 3#20 SKT J/N RECP | TVS07RF-9-98JB-LC.pdf | |
| 863001062LF | CONN SCREWLOCK DSUB FEML | 863001062LF.pdf | |
| SFH210-PPJC-D32-ID-BK | 64 Position Rectangular Header Connector IDC Gold 28 AWG | SFH210-PPJC-D32-ID-BK.pdf | |
| 644017-3 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 644017-3.pdf | |
| RT0805WRB0780R6L | RES SMD 80.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRB0780R6L.pdf | |
| D55342K07B261ART5 | RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342K07B261ART5.pdf |