| Manufacturer Part Number: | 108-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 55mA 8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 108-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-108-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 108 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 55mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 32 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 14MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.91mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 108-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
108-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 108-273K is new and unused, you can buy 108-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 108-273K.
| HM50-272KLF | 2.7mH Unshielded Inductor 210mA 5.4 Ohm Max Axial | HM50-272KLF.pdf | |
| CM100505-2N7DL | 2.7nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 100 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | CM100505-2N7DL.pdf | |
| MC100EP29MNTXG | IC D-TYPE POS TRG DUAL 20QFN | MC100EP29MNTXG.pdf | |
| PD69104ILQ-TR | POE PSE CONTROLLER | PD69104ILQ-TR.pdf | |
| VE-B0T-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-B0T-IX-B1.pdf | |
| MKS2XTI-11 AC230 | General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A and B) 230VAC Coil Socketable | MKS2XTI-11 AC230.pdf | |
| ACC17DTKI-S288 | CONN EDGECARD 34POS .100" | ACC17DTKI-S288.pdf | |
| ACC06AF32-17R-003 | AC 4C 4#4 SKT PLUG RADSOK | ACC06AF32-17R-003.pdf | |
| CTVS06RF-25-4SA | 56 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-25-4SA.pdf | |
| 353-10-126-00-001101 | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 353-10-126-00-001101.pdf | |
| 1051032:0066 | TERM BLOCK MARKER | 1051032:0066.pdf | |
| RNF14BAE22K6 | RES 22.6K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAE22K6.pdf |