| Manufacturer Part Number: | 106-M2-P10-3A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9162 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 3A 250VAC 48VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 106-M2-P10-3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-106-M2-P10-3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Common Circuit Protection Mistakes | |
| PCN Design/Specification | 106-M2, 2-5700-IG1 Nuts 01/Jun/2016 | |
| Online Catalog | 104, 106 Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 106 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 48V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 106-M2-P10-3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
106-M2-P10-3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 106-M2-P10-3A is new and unused, you can buy 106-M2-P10-3A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 106-M2-P10-3A.
| MAL210262103E3 | 10000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210262103E3.pdf | |
| VJ0402D2R1BXCAJ | 2.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D2R1BXCAJ.pdf | |
| GRM1886S1H9R9DZ01D | 9.9pF 50V Ceramic Capacitor S2H 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1886S1H9R9DZ01D.pdf | |
| ECH-U1H122JX5 | 1200pF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | ECH-U1H122JX5.pdf | |
| RSC750-X500-6 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 750 MCM (kcmil) to 500 MCM (kcmil) Flex Black, Pink | RSC750-X500-6.pdf | |
| MT53B384M64D4NK-053 WT:B | LPDDR4 24G 384MX64 FBGA QDP | MT53B384M64D4NK-053 WT:B.pdf | |
| M29W400BB90N1 | IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP | M29W400BB90N1.pdf | |
| VE-23P-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-23P-CW-S.pdf | |
| VE-21L-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-21L-IX-F1.pdf | |
| MI-22W-IX-S | CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W | MI-22W-IX-S.pdf | |
| TV06DZ-23-55SC | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DZ-23-55SC.pdf | |
| PEG.2K.200.CZZ | Fiber Optic Connector Housing Receptacle For F2 Contacts | PEG.2K.200.CZZ.pdf | |
| RT1206BRD072K32L | RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRD072K32L.pdf | |
| HDM14JT13K0 | RES 13K OHM 1/4W 5% AXIAL | HDM14JT13K0.pdf |