| Manufacturer Part Number: | 106-M2-P10-1.8A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9443 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 48VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 106-M2-P10-1.8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-106-M2-P10-1.8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Common Circuit Protection Mistakes | |
| PCN Design/Specification | 106-M2, 2-5700-IG1 Nuts 01/Jun/2016 | |
| Online Catalog | 104, 106 Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 106 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 1.8A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 48V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 106-M2-P10-1.8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
106-M2-P10-1.8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 106-M2-P10-1.8A is new and unused, you can buy 106-M2-P10-1.8A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 106-M2-P10-1.8A.
| VJ0402D0R1BLAAP | 0.10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D0R1BLAAP.pdf | |
| 0219.400MXE | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | 0219.400MXE.pdf | |
| 5SEE9H40I3LN | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SEE9H40I3LN.pdf | |
| ADM6713TAKS-REEL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | ADM6713TAKS-REEL7.pdf | |
| VE-J0K-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-J0K-EX-F3.pdf | |
| POE-12S-AFI | 12V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter | POE-12S-AFI.pdf | |
| TVS07RF-11-99PA | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-11-99PA.pdf | |
| MS3454L14S-5A | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3454L14S-5A.pdf | |
| 850341-1 | 7 Position Connector LGH Receptacle Circular Panel Mount | 850341-1.pdf | |
| 67-BSF-040-0-14 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 67-BSF-040-0-14.pdf | |
| 380-10-150-00-001000 | 50 Position Header Connector Solder Cup Gold | 380-10-150-00-001000.pdf | |
| OSTTE070104 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | OSTTE070104.pdf | |
| RCP2512W180RGEB | RES SMD 180 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W180RGEB.pdf | |
| MDP140347K0GE04 | RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14DIP | MDP140347K0GE04.pdf |