| Manufacturer Part Number: | 106-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18nH Unshielded Inductor 1.2A 70 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 106-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-106-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 106 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 18nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 150MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.4GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 150MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.155" L x 0.110" W (3.94mm x 2.79mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.91mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 106-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
106-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 106-180K is new and unused, you can buy 106-180K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 106-180K.
| C1210C105Z5UACTU | 1µF 50V Ceramic Capacitor Z5U 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C105Z5UACTU.pdf | |
| BFC233860472 | 4700pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm) | BFC233860472.pdf | |
| EMC12DREI-S13 | CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND | EMC12DREI-S13.pdf | |
| FAN5067MX | - Controller, Intel Pentium® IV Voltage Regulator IC 2 Output 16-SOIC | FAN5067MX.pdf | |
| VE-B4W-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W | VE-B4W-IU-S.pdf | |
| V375A3V3M264BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V375A3V3M264BN3.pdf | |
| G6EU-134P-ST-US-DC6 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | G6EU-134P-ST-US-DC6.pdf | |
| VG95234B1-36-10PN | 48 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | VG95234B1-36-10PN.pdf | |
| 1301410025 | Power Entry Connector Plug, Female Sockets NEMA 5-20 Free Hanging (In-Line) | 1301410025.pdf | |
| XG4M-3030 | 30 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | XG4M-3030.pdf | |
| 929800-01-18-RK | 18 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929800-01-18-RK.pdf | |
| ESQ-108-13-G-S | 8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | ESQ-108-13-G-S.pdf | |
| RNC50H3011FPRE6 | RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H3011FPRE6.pdf |