| Manufacturer Part Number: | 1008R-390K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39nH Unshielded Inductor 1.053A 110 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 39nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.053A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 110 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.335GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-390K is new and unused, you can buy 1008R-390K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-390K.
| FK16C0G1H104J | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK16C0G1H104J.pdf | |
| 3KP210C | TVS DIODE 210VWM 366.98VC AXIAL | 3KP210C.pdf | |
| RBC13DRYH | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | RBC13DRYH.pdf | |
| SIT5000AI-GE-33S0-16.000000Y | OSC XO 3.3V 16MHZ ST | SIT5000AI-GE-33S0-16.000000Y.pdf | |
| Q8012LH2 | TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220 | Q8012LH2.pdf | |
| YRDKSH7216W | SH7216 Renesas Demonstration Kit SuperH MCU 32-Bit SH-2A Embedded Evaluation Board | YRDKSH7216W.pdf | |
| 97-3106A18-1SY | AB 10C 10#16 SKT PLUG | 97-3106A18-1SY.pdf | |
| GTS06F22-20PX | GT 9C 9#16 PIN PLUG | GTS06F22-20PX.pdf | |
| KPT06F14-18PA206 | 18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06F14-18PA206.pdf | |
| 3-1877845-5 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 3-1877845-5.pdf | |
| MS3120F14-5SW | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3120F14-5SW.pdf | |
| PT07SE16-26S-027 | PTSE 26C 26#20 SKT RECP | PT07SE16-26S-027.pdf | |
| RCP0505B27R0JED | RES SMD 27 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505B27R0JED.pdf | |
| Y1455790R000B0W | RES SMD 790 OHM 0.1% 1/5W 1506 | Y1455790R000B0W.pdf |