| Manufacturer Part Number: | 1008R-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 685mA 320 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 685mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 320 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 125MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-102K is new and unused, you can buy 1008R-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-102K.
| 0853880100 | SFP-COAX STM1E ADAPTER | 0853880100.pdf | |
| RMA18DTAT | CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD | RMA18DTAT.pdf | |
| MTGEZW-01-0000-0B00F040H | LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MTG EZW White, Neutral 4000K 2-Step MacAdam Ellipse 6V 1.1A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGEZW-01-0000-0B00F040H.pdf | |
| VE-21B-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VE-21B-EU-B1.pdf | |
| VI-BT3-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-BT3-IX-F1.pdf | |
| R0K50562GS000BE | RX62G Renesas Starter Kit RX MCU 32-Bit RX Embedded Evaluation Board | R0K50562GS000BE.pdf | |
| 8-1472995-8 | RELAY TIME DELAY | 8-1472995-8.pdf | |
| CRGH1206F17K4 | RES SMD 17.4K OHM 1% 1/2W 1206 | CRGH1206F17K4.pdf | |
| GTC030G24-2S | GT 7C 7#12 SKT RECP | GTC030G24-2S.pdf | |
| CTV06RW-11-35PB-506 | 13 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-11-35PB-506.pdf | |
| 172683-7 | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | 172683-7.pdf | |
| 0386990044 | SR BTS CS PC 24 ASY | 0386990044.pdf | |
| 1892940000 | 24 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1892940000.pdf | |
| 170603-1 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | 170603-1.pdf | |
| RN60C2264BRE6 | RES 2.26M OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C2264BRE6.pdf |