| Manufacturer Part Number: | 1008R-101K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100nH Unshielded Inductor 728mA 230 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1008R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 100nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 728mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 550MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-101K is new and unused, you can buy 1008R-101K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-101K.
| B41889A4477M8 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41889A4477M8.pdf | |
| K472K10X7RF5TL2 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K472K10X7RF5TL2.pdf | |
| BFC246952682 | 6800pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm) | BFC246952682.pdf | |
| GCB30DHLN | CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD | GCB30DHLN.pdf | |
| SN74LVTH646NSRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74LVTH646NSRG4.pdf | |
| SN74CBT3257CDR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74CBT3257CDR.pdf | |
| ECM44DSEI-S243 | CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET | ECM44DSEI-S243.pdf | |
| 0022045101 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022045101.pdf | |
| 460-80-272-00-001101 | 72 Position Header Strip Connector Slotted Tin | 460-80-272-00-001101.pdf | |
| CPF0603B9K31E1 | RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B9K31E1.pdf | |
| RG1608P-8870-W-T5 | RES SMD 887 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-8870-W-T5.pdf |