| Manufacturer Part Number: | 1008R-100K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1008R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 10nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-100K is new and unused, you can buy 1008R-100K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-100K.
| 1658-G41-00-P10-055837-10A | CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC | 1658-G41-00-P10-055837-10A.pdf | |
| SMDB24CE3/TR7 | TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC | SMDB24CE3/TR7.pdf | |
| 10106131-2202001LF | BERGSTIK | 10106131-2202001LF.pdf | |
| JANTX1N6642UBD | Diode Standard 75V 300mA (DC) Surface Mount 3-UB (3.09x2.45) | JANTX1N6642UBD.pdf | |
| A54SX72A-PQ208M | IC FPGA 171 I/O 208QFP | A54SX72A-PQ208M.pdf | |
| VI-23J-CY | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-23J-CY.pdf | |
| V300A5C400BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W | V300A5C400BS2.pdf | |
| CRGH1206J510R | RES SMD 510 OHM 5% 1/2W 1206 | CRGH1206J510R.pdf | |
| UT061823PZH | 23 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | UT061823PZH.pdf | |
| 104130-1 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold-Palladium | 104130-1.pdf | |
| 282913-2 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 282913-2.pdf | |
| TNPU08056K49BZEN00 | RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPU08056K49BZEN00.pdf | |
| RCS0805365KFKEA | RES SMD 365K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS0805365KFKEA.pdf |