| Manufacturer Part Number: | 1008R-068K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-068K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-068K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 6.8nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-068K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-068K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-068K is new and unused, you can buy 1008R-068K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-068K.
| 25WA2200MEFCGC16X20 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA2200MEFCGC16X20.pdf | |
| CQ0603CRNPOYBN5R6 | 5.6pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CQ0603CRNPOYBN5R6.pdf | |
| AQ147A150FATME | 15pF 500V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147A150FATME.pdf | |
| 173D826X9010YW | 82µF Molded Tantalum Capacitors 10V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D826X9010YW.pdf | |
| 23L1F15E | FUSE 23KV SIZE 1 LIQ 15A | 23L1F15E.pdf | |
| 19127-0042 | Blue 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 19127-0042.pdf | |
| 0603-3N9K | 3.9nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 80 mOhm Max Nonstandard | 0603-3N9K.pdf | |
| APTR3216SYCK | Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric) | APTR3216SYCK.pdf | |
| MHBAWT-0000-000F0UB427H | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 18V 240mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000F0UB427H.pdf | |
| VI-B7T-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-B7T-EY-F4.pdf | |
| NCV8843MNR2GEVB | NCV8843 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | NCV8843MNR2GEVB.pdf | |
| CA3102E18-10PBF80A176 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CA3102E18-10PBF80A176.pdf | |
| 81-107622-22S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 81-107622-22S.pdf | |
| FH52-8S-0.5SH | 8 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH52-8S-0.5SH.pdf | |
| 16-6513-10 | CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD | 16-6513-10.pdf |