| Manufacturer Part Number: | 1008R-056K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-056K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-056K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 5.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-056K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-056K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-056K is new and unused, you can buy 1008R-056K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-056K.
| SR211A331KARTR1 | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR211A331KARTR1.pdf | |
| IULN111-1REC4-62F-30.0-D | CIR BRKR MAG-HYDR 30A TOGGLE | IULN111-1REC4-62F-30.0-D.pdf | |
| RMC06DRTH-S734 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | RMC06DRTH-S734.pdf | |
| MB90947APFR-GS-102 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90945 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90947APFR-GS-102.pdf | |
| ELM 2-150 | LED MT SR VERT X 0.150" 3MM 2LD | ELM 2-150.pdf | |
| Q8F3CXXB24E | LED Panel Indicator Blue Diffused 100° 24V 20mA Round with Flat Top, 5mm (T-1 3/4) Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | Q8F3CXXB24E.pdf | |
| VI-20X-IY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-20X-IY.pdf | |
| V110B15M150BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V110B15M150BG3.pdf | |
| PT370S15 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 115VAC Coil Socketable | PT370S15.pdf | |
| KJB6T13W35PD | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T13W35PD.pdf | |
| 3110-10-002-13-99 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | 3110-10-002-13-99.pdf | |
| ESQT-140-03-M-Q-360 | 160 Position Receptacle, Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | ESQT-140-03-M-Q-360.pdf |