| Manufacturer Part Number: | 1008R-022K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008R-022K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008R-022K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 2.2nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008R-022K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008R-022K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008R-022K is new and unused, you can buy 1008R-022K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008R-022K.
| GMA18DRMD-S288 | CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND | GMA18DRMD-S288.pdf | |
| PD412411 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2400V (2.4kV) 1100A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD412411.pdf | |
| DAC902UG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC | DAC902UG4.pdf | |
| SY100EL29VZC-TR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 20SOIC | SY100EL29VZC-TR.pdf | |
| OP265FAB | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.8V 50mA 7.5mW/cm² @ 20mA 18° Radial | OP265FAB.pdf | |
| EVB_RT8293AHZSP | RT8293A - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EVB_RT8293AHZSP.pdf | |
| 10-190524-28S | Circular Connector | 10-190524-28S.pdf | |
| 406562-1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat4 | 406562-1.pdf | |
| 4-647051-0 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 4-647051-0.pdf | |
| SBH51-LPPE-D17-SM-BK | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SBH51-LPPE-D17-SM-BK.pdf | |
| PRPN182PAEN | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | PRPN182PAEN.pdf | |
| M55342H12B22E1RWS | RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0603 | M55342H12B22E1RWS.pdf |