| Manufacturer Part Number: | 1008-821K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820nH Unshielded Inductor 708mA 300 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 708mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 140MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-821K is new and unused, you can buy 1008-821K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-821K.
| 672D108H015ET5O | 1000µF 15V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D108H015ET5O.pdf | |
| IEGH66-35109-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGH66-35109-1-V.pdf | |
| KSC2751RTU | TRANS NPN 400V 15A TO-3P | KSC2751RTU.pdf | |
| PIC16F722A-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F722A-I/SS.pdf | |
| SN74F175NSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO | SN74F175NSR.pdf | |
| MI-J2P-MZ-S | CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 25W | MI-J2P-MZ-S.pdf | |
| TNPW040230K9BEED | RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW040230K9BEED.pdf | |
| PT02P-18-30P | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT02P-18-30P.pdf | |
| 800-10-045-62-001000 | 45 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-045-62-001000.pdf | |
| 0395310021 | 21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 0395310021.pdf | |
| 9T06031A26R7FBHFT | RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A26R7FBHFT.pdf | |
| YC248-JR-071K1L | RES ARRAY 8 RES 1.1K OHM 1606 | YC248-JR-071K1L.pdf | |
| CMF60475R00FKEA | RES 475 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60475R00FKEA.pdf | |
| RN55E1332BR36 | RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E1332BR36.pdf |