| Manufacturer Part Number: | 1008-680K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68nH Unshielded Inductor 823mA 180 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 68nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 823mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-680K is new and unused, you can buy 1008-680K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-680K.
| CELZXPK11-39043-4-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | CELZXPK11-39043-4-V.pdf | |
| MXL5KP17CA | TVS DIODE 17VWM 27.6VC CASE5A | MXL5KP17CA.pdf | |
| 1-1747981-3 | HDMI Receptacle Connector 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | 1-1747981-3.pdf | |
| MC-405 31.2500KA-A3: ROHS | 31.25kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 35 kOhm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MC-405 31.2500KA-A3: ROHS.pdf | |
| RBR2MM30BTR | DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU | RBR2MM30BTR.pdf | |
| IDT2309B-1HDCI8 | IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC | IDT2309B-1HDCI8.pdf | |
| DK-V6-EMBD-G-XP1 | Virtex® 6 LXT, XC6VLX240T Virtex® 6 FPGA Evaluation Board | DK-V6-EMBD-G-XP1.pdf | |
| ERJ-6ENF1151V | RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF1151V.pdf | |
| RT0805BRD07340RL | RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD07340RL.pdf | |
| RMCF1210FT39R0 | RES SMD 39 OHM 1% 1/2W 1210 | RMCF1210FT39R0.pdf | |
| TV07RF-17-73SD-S15 | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RF-17-73SD-S15.pdf | |
| KPSE07E14-19PF0 | 19 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KPSE07E14-19PF0.pdf | |
| 1732034 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole | 1732034.pdf |