| Manufacturer Part Number: | 1008-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Inductor 808mA 230 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 808mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 195MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-561K is new and unused, you can buy 1008-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-561K.
| C0603C0G1E0R6W030BF | 0.60pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E0R6W030BF.pdf | |
| 1825WA102MAT1A | 1000pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825WA102MAT1A.pdf | |
| 406I35D40M00000 | 40MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 406I35D40M00000.pdf | |
| BK2125HS101-TV | 100 Ohm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount 900mA 1 Lines 100 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BK2125HS101-TV.pdf | |
| PIC18F46J50T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F46J50T-I/ML.pdf | |
| MAX9244EVKIT+ | MAX9244 - Interface, Deserializer Evaluation Board | MAX9244EVKIT+.pdf | |
| HW-SP305-US | Spartan®-3 FPGA Evaluation Board | HW-SP305-US.pdf | |
| RR0816P-1152-D-07C | RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-1152-D-07C.pdf | |
| TSW-138-06-S-D | 76 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-138-06-S-D.pdf | |
| 0873682425 | 24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 0873682425.pdf | |
| RT0603BRC0711R5L | RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRC0711R5L.pdf | |
| TNPW060316R0BEEA | RES SMD 16 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060316R0BEEA.pdf | |
| RN55E4702BRE6 | RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E4702BRE6.pdf | |
| RNC55J2741FMR36 | RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55J2741FMR36.pdf |