| Manufacturer Part Number: | 1008-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Inductor 120mA 10 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 11MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-473K is new and unused, you can buy 1008-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-473K.
| 16NA330MEFC10X12.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16NA330MEFC10X12.5.pdf | |
| C901U220JYSDAA7317 | 22pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U220JYSDAA7317.pdf | |
| M39003/01-8053 | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-8053.pdf | |
| RCM12DCAN-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | RCM12DCAN-S189.pdf | |
| RCC25DREF-S734 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | RCC25DREF-S734.pdf | |
| DSC1001AI1-030.0000T | 30MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 7.2mA Standby (Power Down) | DSC1001AI1-030.0000T.pdf | |
| 8N4SV75AC-0039CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0039CDI.pdf | |
| AD8417WBRZ | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8417WBRZ.pdf | |
| ADP1607-001-EVALZ | ADP1607 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ADP1607-001-EVALZ.pdf | |
| D38999/20FC98JC | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FC98JC.pdf | |
| 451-80-272-00-016101 | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 451-80-272-00-016101.pdf | |
| 93167-433HLF | 33 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 93167-433HLF.pdf | |
| 0522660081 | DEKAFIX GW 5 MARKED 81 50/CD | 0522660081.pdf | |
| OSTTS02315B | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | OSTTS02315B.pdf |