| Manufacturer Part Number: | 1008-392K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µH Unshielded Inductor 354mA 1.2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 354mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 57MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-392K is new and unused, you can buy 1008-392K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-392K.
| B41043A7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A7108M.pdf | |
| 824500131 | TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC | 824500131.pdf | |
| RTT8702 | 4.39mm (0.173") Phone Jack, Twin Stereo Connector Solder | RTT8702.pdf | |
| ECM12DSES | CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET | ECM12DSES.pdf | |
| B0520LW-7-F | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 | B0520LW-7-F.pdf | |
| HPL0603-4N7 | 4.7nH Unshielded Thin Film Inductor 250mA 1 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | HPL0603-4N7.pdf | |
| MK2746-01GTR | IC CLK SOURCE USB-DVD 16-TSSOP | MK2746-01GTR.pdf | |
| MAX508ACWP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | MAX508ACWP.pdf | |
| XC2S15-6TQ144C | IC FPGA 86 I/O 144TQFP | XC2S15-6TQ144C.pdf | |
| L225J5R0 | RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W | L225J5R0.pdf | |
| JN1AS04MK1 | 4 (3 + PE) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | JN1AS04MK1.pdf | |
| D38999/24FJ20SB | 30 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FJ20SB.pdf | |
| 98424-G52-08ULF | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 98424-G52-08ULF.pdf | |
| M55342K04B2B37RWS | RES SMD 2.37KOHM 0.1% 0.15W 1505 | M55342K04B2B37RWS.pdf |