| Manufacturer Part Number: | 1008-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Inductor 1A 150 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-271K is new and unused, you can buy 1008-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-271K.
| C0805C222M1RACTU | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C222M1RACTU.pdf | |
| SQCB5A182KAJME | 1800pF 50V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | SQCB5A182KAJME.pdf | |
| M551B108K050AT | 1000µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 50V M55 Module 20 mOhm 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) | M551B108K050AT.pdf | |
| 121A10019X | CONN 32POS M TYPE B ROW A R/A | 121A10019X.pdf | |
| 8N4Q001LG-0141CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0141CDI.pdf | |
| BU4914F-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-SOP | BU4914F-TR.pdf | |
| 3329U-1-501R | 500 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3329U-1-501R.pdf | |
| 8676250000 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Module | 8676250000.pdf | |
| 9-1437461-2 | RELAY TIME DELAY | 9-1437461-2.pdf | |
| AT0603DRE07137KL | RES SMD 137K OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRE07137KL.pdf | |
| KPT06B14-18P | 18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06B14-18P.pdf | |
| MS24264R14B12P7-LC | 26500 12C 9#20 3#16 PIN RECP | MS24264R14B12P7-LC.pdf | |
| 0760105126 | CONN VERT SHELL 36POS SMD DL KEY | 0760105126.pdf | |
| 1-926521-1 | 2 Position Housing Connector Black | 1-926521-1.pdf | |
| CRGV2512J1M8 | RES SMD 1.8M OHM 5% 1W 2512 | CRGV2512J1M8.pdf |