| Manufacturer Part Number: | 1008-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27nH Unshielded Inductor 1.164A 90 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 27nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.164A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 90 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.625GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-270K is new and unused, you can buy 1008-270K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-270K.
| B32796G4136K | 13µF Film Capacitor 400V 1050V (1.05kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) | B32796G4136K.pdf | |
| 170M6691 | FUSE SQ 450A 1.3KVAC RECTANGULAR | 170M6691.pdf | |
| AST3TQ53-V-20.000MHZ-1-SW | 20MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 6mA | AST3TQ53-V-20.000MHZ-1-SW.pdf | |
| FST7380M | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 35A Chassis Mount D61-3M | FST7380M.pdf | |
| IXFH150N20T | MOSFET N-CH 200V 150A TO-247 | IXFH150N20T.pdf | |
| 8N3DV85FC-0151CDI8 | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0151CDI8.pdf | |
| TLC072IDGNRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-MSOP-PowerPad | TLC072IDGNRG4.pdf | |
| LM833MM | Audio Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP | LM833MM.pdf | |
| SSL-LXA227GD | Green LED Indication - Discrete 2.1V Axial, Flat Leads | SSL-LXA227GD.pdf | |
| CXA1520-0000-000N0UM440G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1520 White, Neutral Square | CXA1520-0000-000N0UM440G.pdf | |
| ABB110DYFT | CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD | ABB110DYFT.pdf | |
| TNPW2010374RBEEF | RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW2010374RBEEF.pdf | |
| MBA02040C5119FC100 | RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C5119FC100.pdf |