| Manufacturer Part Number: | 1008-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Unshielded Inductor 433mA 800 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 433mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 800 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 70MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-222K is new and unused, you can buy 1008-222K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-222K.
| C2012JB2A333M125AA | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB2A333M125AA.pdf | |
| ECQ-E2683KF | 0.068µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm) | ECQ-E2683KF.pdf | |
| ER1-800N3PB | SWITCH COMPONENT HANDLE BLACK | ER1-800N3PB.pdf | |
| FVXO-PC73B-77.85 | 77.85MHz LVPECL VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 120mA Enable/Disable | FVXO-PC73B-77.85.pdf | |
| SS3H10HE3/57T | Diode Schottky 100V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SS3H10HE3/57T.pdf | |
| 8N4Q001LG-0093CDI8 | Clock Oscillator IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0093CDI8.pdf | |
| TL4050C50QDCKT | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | TL4050C50QDCKT.pdf | |
| AMM36DSEP-S243 | CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET | AMM36DSEP-S243.pdf | |
| DTS24F25-29SA-LC | 29 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F25-29SA-LC.pdf | |
| TV06RL-13-98BC | TV 10C 10#20 SKT PLUG | TV06RL-13-98BC.pdf | |
| TLE-124-01-G-DV | 48 Position Receptacle, Pass Through Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | TLE-124-01-G-DV.pdf | |
| DS20-OR | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Orange 12-22 AWG | DS20-OR.pdf |