| Manufacturer Part Number: | 1008-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18nH Unshielded Inductor 1.32A 70 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 18nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.32A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-180K is new and unused, you can buy 1008-180K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-180K.
| EEU-HD1H221 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H221.pdf | |
| T97E227K016CBB | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 60 mOhm 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) | T97E227K016CBB.pdf | |
| 345-044-524-802 | CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN | 345-044-524-802.pdf | |
| 5523-RC | 27µH Unshielded Wirewound Inductor 15A 10 mOhm Max Radial | 5523-RC.pdf | |
| EA 017-1UKE | LCD Display Bezel 3.13" L x 0.98" W (79.50mm x 25.00mm) Black | EA 017-1UKE.pdf | |
| MEU1S0505ZC | DC/DC CONVERTER 5V 1W | MEU1S0505ZC.pdf | |
| AC0603FR-071R24L | RES SMD 1.24 OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-071R24L.pdf | |
| RC0805DR-07121KL | RES SMD 121K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RC0805DR-07121KL.pdf | |
| 1734443-2 | CARDEDGE SLIM PCI 120P LP 15GOLD | 1734443-2.pdf | |
| CA3106E28-15SWB15A176 | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CA3106E28-15SWB15A176.pdf | |
| LJT07RT-19-35PA-023 | LJT 66C 66#22D PIN RECP | LJT07RT-19-35PA-023.pdf | |
| D38999/20JH55BA | CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT | D38999/20JH55BA.pdf | |
| 15-82-0788 | 72 Position SIMM RAM Socket Through Hole | 15-82-0788.pdf | |
| 310-83-139-41-105101 | 39 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 310-83-139-41-105101.pdf | |
| CRCW04021M80JNTD | RES SMD 1.8M OHM 5% 1/16W 0402 | CRCW04021M80JNTD.pdf |