| Manufacturer Part Number: | 1008-123K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Inductor 207mA 3.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-123K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-123K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 207mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 24MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-123K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-123K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-123K is new and unused, you can buy 1008-123K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-123K.
| DMP25H18DLFDE-13 | MOSFET P-CH 250V 0.26A DFN2020-6 | DMP25H18DLFDE-13.pdf | |
| MAX6392KA44+T | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel SOT-23-8 | MAX6392KA44+T.pdf | |
| SML-LXF1206GC-TR | Green LED Indication - Discrete 2.2V 1206 (3216 Metric) | SML-LXF1206GC-TR.pdf | |
| EVAL-AD7985EBZ | AD7985 PulSAR® 16 Bit 2.5M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7985EBZ.pdf | |
| RC0805FR-07294RL | RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-07294RL.pdf | |
| TV06DT-19-11BA | TV 11C 11#16 SKT PLUG | TV06DT-19-11BA.pdf | |
| 684M3W3K103L461 | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 684M3W3K103L461.pdf | |
| 165X11369XE | 15 Position Two Piece Backshell Connector 45°, 180° Shielded | 165X11369XE.pdf | |
| 1695790-7 | Coupler Fiber Optic Connector LC Receptacle To LC Receptacle Panel Mount, Snap-In | 1695790-7.pdf | |
| 801-87-022-10-143101 | 22 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-022-10-143101.pdf | |
| 0395151018 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 0395151018.pdf | |
| CRCW12106R65FNTA | RES SMD 6.65 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12106R65FNTA.pdf | |
| CRCW08052R49FNEA | RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08052R49FNEA.pdf | |
| RN60C2261FRSL | RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C2261FRSL.pdf |