| Manufacturer Part Number: | 1008-122K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Inductor 591mA 430 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 591mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 430 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-122K is new and unused, you can buy 1008-122K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-122K.
| CGA3E1X7R1C334K080AC | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E1X7R1C334K080AC.pdf | |
| APL1-34177-100 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | APL1-34177-100.pdf | |
| SIT3701AI-32-33I-8.19200T | OSC XO 3.3V 8.192MHZ 240 PPM PR | SIT3701AI-32-33I-8.19200T.pdf | |
| SN74LVC646ADWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LVC646ADWG4.pdf | |
| 74ACT16863DLRG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ACT16863DLRG4.pdf | |
| CD74HCT194E | IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16-DIP | CD74HCT194E.pdf | |
| VI-21K-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-21K-CW-F3.pdf | |
| ERJ-2RKF1802X | RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-2RKF1802X.pdf | |
| MCR10ERTF86R6 | RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10ERTF86R6.pdf | |
| CTVS07RF-11-99SE | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-11-99SE.pdf | |
| 90598-002LF | Jack Modular Connector 8p6c Vertical Unshielded | 90598-002LF.pdf | |
| 1723102208 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1723102208.pdf | |
| RCWL2512R130JNEA | RES SMD 0.13 OHM 5% 1W 2512 | RCWL2512R130JNEA.pdf |