| Manufacturer Part Number: | 1008-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 685mA 320 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 685mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 320 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 125MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-102K is new and unused, you can buy 1008-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-102K.
| 0603ZC473KA12A | 0.047µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 0603ZC473KA12A.pdf | |
| MPZ1005Y900CT000 | 90 Ohm Impedance Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) Surface Mount Power Line 1.2A 1 Lines 100 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | MPZ1005Y900CT000.pdf | |
| MAX1280BEUP+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1280BEUP+.pdf | |
| PI2EQX8864AZLE | Buffer, ReDriver 4 Channel 8Gbps 72-TQFN (11x5) | PI2EQX8864AZLE.pdf | |
| NCS20082DTBR2G | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | NCS20082DTBR2G.pdf | |
| 74LVC3GU04GM,125 | Inverter IC 3 Channel 8-XQFN (1.6x1.6) | 74LVC3GU04GM,125.pdf | |
| R0.25D12-1524/P-R | CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT | R0.25D12-1524/P-R.pdf | |
| AA0201FR-07576RL | RES SMD 576 OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07576RL.pdf | |
| 395-130-541-202 | CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK | 395-130-541-202.pdf | |
| AIT6E22-14SC | ER 19C 19#16 SKT PLUG | AIT6E22-14SC.pdf | |
| CIR06AF-22-1P-T89 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CIR06AF-22-1P-T89.pdf | |
| GTS06R-24-21P | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06R-24-21P.pdf | |
| L717DBF25PF179A | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap | L717DBF25PF179A.pdf | |
| 10009629-113120 | EMX 4X TMBS G/P(4.0) | 10009629-113120.pdf | |
| CMF6015K000FKR6 | RES 15K OHM 1W 1% AXIAL | CMF6015K000FKR6.pdf |