| Manufacturer Part Number: | 1008-056K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-056K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-056K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 5.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-056K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-056K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-056K is new and unused, you can buy 1008-056K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-056K.
| VJ0603D4R3BLCAC | 4.3pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D4R3BLCAC.pdf | |
| SET050211 | Diode Array 150V 30A Chassis Mount Module | SET050211.pdf | |
| TSM984CSE+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 16-SOIC | TSM984CSE+T.pdf | |
| IR2156PBF | IC CONTROLLER BALLAST 600V 14DIP | IR2156PBF.pdf | |
| XQEROY-02-0000-000000J03 | LED Lighting Color XLamp® XQ-E Blue 460nm (455nm ~ 465nm) 0606 (1616 Metric) | XQEROY-02-0000-000000J03.pdf | |
| RP12-2405DA/SMD | CONV DC/DC 12W 18-36VIN +/-05V | RP12-2405DA/SMD.pdf | |
| VE-22P-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-22P-IX-F1.pdf | |
| VE-B7K-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-B7K-MY-F2.pdf | |
| DTS20W19-11HA | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS20W19-11HA.pdf | |
| 71-215069-55S | Circular Connector | 71-215069-55S.pdf | |
| TV06RQK-17-22SC-LC | TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) SKT RE | TV06RQK-17-22SC-LC.pdf | |
| RJHSE538JA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538JA8.pdf | |
| M20-9983845 | 76 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | M20-9983845.pdf | |
| RG3216N-1581-P-T1 | RES SMD 1.58KOHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216N-1581-P-T1.pdf |