| Manufacturer Part Number: | 1003R1C8.25W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 100A 8.25KVAC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1003R1C8.25W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1003R1C8.25W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | POWR-GARD® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 100A | |
| Voltage Rating - AC | 8250V (8.25kV) | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | - | |
| Applications | Motor Protection | |
| Features | Indicating | |
| Class | R | |
| Approvals | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 80kA | |
| Mounting Type | Holder | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm) | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1003R1C8.25W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1003R1C8.25W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 1003R1C8.25W is new and unused, you can buy 1003R1C8.25W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1003R1C8.25W.
| 06036D224KAT2A | 0.22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06036D224KAT2A.pdf | |
| 0508YC183MAT2A | 0.018µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm) | 0508YC183MAT2A.pdf | |
| 160334K250G | 0.33µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) | 160334K250G.pdf | |
| RBS80270XX | Diode Standard 200V 7000A Chassis Mount | RBS80270XX.pdf | |
| TE150B1K0J | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 150W | TE150B1K0J.pdf | |
| AA0402JR-0711KL | RES SMD 11K OHM 5% 1/16W 0402 | AA0402JR-0711KL.pdf | |
| MS24266R14T15S7 | 15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS24266R14T15S7.pdf | |
| 4291-7PG-300 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 4291-7PG-300.pdf | |
| IL-WX-18PB-HF-HD-S-B-E1000E | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount, Right Angle Tin | IL-WX-18PB-HF-HD-S-B-E1000E.pdf | |
| RT0805WRD07162RL | RES SMD 162 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRD07162RL.pdf | |
| RT2010DKE0790R9L | RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/2W 2010 | RT2010DKE0790R9L.pdf | |
| RT0805WRC07604RL | RES SMD 604 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRC07604RL.pdf | |
| CRA06P08351K0JTA | RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 | CRA06P08351K0JTA.pdf |