| Manufacturer Part Number: | 1003R1C5.5W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CRTRDGE 100A 5.5KVAC NONSTD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1003R1C5.5W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1003R1C5.5W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | POWR-GARD® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 100A | |
| Voltage Rating - AC | 5500V (5.5kV) | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | - | |
| Applications | Motor Protection | |
| Features | Indicating | |
| Class | R | |
| Approvals | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 80kA | |
| Mounting Type | Holder | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm) | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1003R1C5.5W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1003R1C5.5W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 1003R1C5.5W is new and unused, you can buy 1003R1C5.5W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1003R1C5.5W.
| M39003/01-5431 | 8.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-5431.pdf | |
| 913-769 | FUSE GAUGE TERM FEMALE GOLD | 913-769.pdf | |
| 70232-516LF | METRAL HDR 4RX1M SIG PF | 70232-516LF.pdf | |
| 1-440386-1 | Terminal Butt Splice, Closed End, Individual Openings Connector Crimp 16-22 AWG Natural | 1-440386-1.pdf | |
| TPS3805H33MDCKREP | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-5 | TPS3805H33MDCKREP.pdf | |
| H275CGYD | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 1), Yellow (x 1) Diffused 2.2V Green, 2.1V Yellow 20mA Green, 20mA Yellow Round with Domed Top, 5mm, T-1 3/4 | H275CGYD.pdf | |
| REC3-1215SRW/H2/C | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT | REC3-1215SRW/H2/C.pdf | |
| AC0603FR-07887KL | RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-07887KL.pdf | |
| 97-3057-1024-1 | Olive Connector Cable Clamp 2-18 36 | 97-3057-1024-1.pdf | |
| GTC030-20-3S-025-LC | GT 3C 3#12 SKT RECP WALL RM | GTC030-20-3S-025-LC.pdf | |
| 9T08052A82R0FBHFT | RES SMD 82 OHM 1% 1/8W 0805 | 9T08052A82R0FBHFT.pdf | |
| RSMF12JT6R80 | RES MO 1/2W 6.8OHM 5% AXL | RSMF12JT6R80.pdf |