| Manufacturer Part Number: | 0925-472K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Shielded Molded Inductor 136mA 2.4 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0925-472K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0925-472K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0925 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 136mA | |
| Current - Saturation | 136mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 53 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 70MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0925-472K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0925-472K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0925-472K is new and unused, you can buy 0925-472K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0925-472K.
| HSHM-H200E4-8EP1-TG30L | 200 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HSHM-H200E4-8EP1-TG30L.pdf | |
| GSM25DSXS | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | GSM25DSXS.pdf | |
| BT151X-650R,127 | SCR 650V 12A Standard Recovery Through Hole TO-220-3 | BT151X-650R,127.pdf | |
| M1AGL250V2-FGG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | M1AGL250V2-FGG144I.pdf | |
| A1280A-1PQG160I | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A1280A-1PQG160I.pdf | |
| TL052ACPE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL052ACPE4.pdf | |
| MAX703CSA+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | MAX703CSA+T.pdf | |
| V23057B 2A401 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole | V23057B 2A401.pdf | |
| BACC45FT16-10P7 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC45FT16-10P7.pdf | |
| LJT07RT-25-61PA | LJT 61C 61#20 PIN RECP | LJT07RT-25-61PA.pdf | |
| HIF3B-34PA-2.54DS(71) | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF3B-34PA-2.54DS(71).pdf | |
| 2-1564530-1 | 15 Position Rectangular Housing Connector Plug Gray | 2-1564530-1.pdf |