| Manufacturer Part Number: | 0925-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Shielded Molded Inductor 193mA 1.2 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0925-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0925-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0925 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 193mA | |
| Current - Saturation | 193mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 48 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0925-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0925-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0925-272K is new and unused, you can buy 0925-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0925-272K.
| 416F260X2ATT | 26MHz ±15ppm Crystal 6pF 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F260X2ATT.pdf | |
| UFT7260SM4D | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 35A Chassis Mount Module | UFT7260SM4D.pdf | |
| BZG03C39TR | Zener Diode 39V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C39TR.pdf | |
| DDTC144VUA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC144VUA-7-F.pdf | |
| BR93G86FVM-3BGTTR | IC EEPROM BUS 16KBIT 8MSOP | BR93G86FVM-3BGTTR.pdf | |
| LTC3890EUH-2#PBF | Buck, SEPIC Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3890EUH-2#PBF.pdf | |
| BRR.1S.200.PZSN | SPRUNG CAP FOR 1S-1B-1D BLK | BRR.1S.200.PZSN.pdf | |
| 163A16719X | CONN DSUB 44POS M HD SC M3 | 163A16719X.pdf | |
| 0387790298 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387790298.pdf | |
| A-TB508-VI07H | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | A-TB508-VI07H.pdf | |
| RCWE102016L9FKEA | RES SMD 0.0169 OHM 2W 2010 WIDE | RCWE102016L9FKEA.pdf | |
| 743C0831003FP | RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2008 | 743C0831003FP.pdf |