| Manufacturer Part Number: | 0925-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Shielded Molded Inductor 202mA 1.1 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0925-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0925-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0925 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 202mA | |
| Current - Saturation | 202mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 95MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0925-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0925-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0925-222K is new and unused, you can buy 0925-222K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0925-222K.
| SR897C103MARTR1 | 10000pF 500V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.215" L x 0.125" W (5.46mm x 3.18mm) | SR897C103MARTR1.pdf | |
| S1PKHE3/84A | Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | S1PKHE3/84A.pdf | |
| MB91F016APFV-GS-9018E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 144LQFP | MB91F016APFV-GS-9018E1.pdf | |
| S2S3AD0F | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-SMD | S2S3AD0F.pdf | |
| VE-23K-IU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-23K-IU-F4.pdf | |
| DPD090100-P12/RP-TC | 9V 9W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD090100-P12/RP-TC.pdf | |
| AC0805JR-0739KL | RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 | AC0805JR-0739KL.pdf | |
| AT0402DRE0724KL | RES SMD 24K OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRE0724KL.pdf | |
| TVP02RW17-26P | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP02RW17-26P.pdf | |
| MS3450L12S-3PX | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3450L12S-3PX.pdf | |
| FRCIR030-22-19P-F80-VO | 14 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Flame Retardant | FRCIR030-22-19P-F80-VO.pdf | |
| 68001-134HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68001-134HLF.pdf |