| Manufacturer Part Number: | 0819R-66K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Molded Inductor 69mA 10 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0819R-66K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0819R-66K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0819R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 69mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 11.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0819R-66K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0819R-66K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0819R-66K is new and unused, you can buy 0819R-66K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0819R-66K.
| 4MA133330Z3BACTGI8 | 133.33MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | 4MA133330Z3BACTGI8.pdf | |
| IDC5020ER4R7M | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 4.8A 18 mOhm Max Nonstandard | IDC5020ER4R7M.pdf | |
| LPV358IDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LPV358IDRG4.pdf | |
| 7343-2SURC/S400-A7 | Red 624nm LED Indication - Discrete 2V Radial | 7343-2SURC/S400-A7.pdf | |
| VE-B53-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-B53-CY-F4.pdf | |
| 97-3102A14S-5SX | AB 5C 5#16S SKT RECP | 97-3102A14S-5SX.pdf | |
| CA3108E16-10S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108E16-10S.pdf | |
| 241A26280X | 9POS M R/A .590 PI TYP4 | 241A26280X.pdf | |
| 4301.2022 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 4301.2022.pdf | |
| 2303-6211-TG | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2303-6211-TG.pdf | |
| 0387598179 | SR BTS PC CS 16 ASY CN | 0387598179.pdf | |
| ESR25JZPF2701 | RES SMD 2.7K OHM 1% 1/2W 1210 | ESR25JZPF2701.pdf | |
| CPF0805B6R81E1 | RES SMD 6.81 OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B6R81E1.pdf | |
| RG1005N-1330-W-T1 | RES SMD 133 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005N-1330-W-T1.pdf | |
| 4116R-1-430 | RES ARRAY 8 RES 43 OHM 16DIP | 4116R-1-430.pdf |