| Manufacturer Part Number: | 0819R-42K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Molded Inductor 130mA 2.8 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0819R-42K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0819R-42K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0819R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 130mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 78MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0819R-42K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0819R-42K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0819R-42K is new and unused, you can buy 0819R-42K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0819R-42K.
| 860080475013 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080475013.pdf | |
| B43508A9477M80 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 260 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9477M80.pdf | |
| C2012X7R1V225M125AB | 2.2µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1V225M125AB.pdf | |
| GRM1885C2AR60CA01D | 0.60pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2AR60CA01D.pdf | |
| VJ0402D9R1CLXAJ | 9.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D9R1CLXAJ.pdf | |
| EBM36DRAS | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | EBM36DRAS.pdf | |
| ASTMUPCV-33-48.000MHZ-EJ-E-T | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCV-33-48.000MHZ-EJ-E-T.pdf | |
| VN771K | IC MOTOR DRIVER PAR 28SO | VN771K.pdf | |
| VE-B64-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-B64-EY-F3.pdf | |
| 330-10-103-40-027000 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 330-10-103-40-027000.pdf | |
| A20312407 | 24 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A20312407.pdf | |
| 1789320 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole | 1789320.pdf | |
| H8590RBZA | RES 590 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H8590RBZA.pdf |