| Manufacturer Part Number: | 0819-18K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Molded Inductor 510mA 180 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0819-18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0819-18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0819 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 510mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 250MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0819-18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0819-18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0819-18K is new and unused, you can buy 0819-18K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0819-18K.
| C1206C750J5GACTU | 75pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C750J5GACTU.pdf | |
| CT2236-2 | Banana Jack Connector Standard Banana Threaded, External (Nut) Red | CT2236-2.pdf | |
| ECC31DCTS-S371 | CONN EDGECARD 62POS .100" | ECC31DCTS-S371.pdf | |
| 1325-391J | 390nH Shielded Molded Inductor 510mA 220 mOhm Max Axial | 1325-391J.pdf | |
| PT75R-980-VM | 75µH Unshielded Toroidal Inductor 5.2A 40 mOhm Max Radial | PT75R-980-VM.pdf | |
| AD7503KQ | 1 Circuit IC Switch 8:1 300 Ohm 16-CDIP | AD7503KQ.pdf | |
| MT46V32M8TG-6T:G TR | IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M8TG-6T:G TR.pdf | |
| ACC60DPUH | CONN EDGECARD 120POS .100" | ACC60DPUH.pdf | |
| 75-190216-8P | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | 75-190216-8P.pdf | |
| PT01P-14-5P(424) | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT01P-14-5P(424).pdf | |
| KJB6T23F53BD | 53 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T23F53BD.pdf | |
| 5120528-1 | 64 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 5120528-1.pdf | |
| 3-87631-2 | 36 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 3-87631-2.pdf | |
| 1912825 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1912825.pdf | |
| 9T04021A1272CBHF3 | RES SMD 12.7K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A1272CBHF3.pdf |