| Manufacturer Part Number: | 0805R-8N2K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 120 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805R-8N2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805R-8N2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 8.2nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 600mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 1GHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805R-8N2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805R-8N2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805R-8N2K is new and unused, you can buy 0805R-8N2K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805R-8N2K.
| EEU-EB1J3R3SB | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J3R3SB.pdf | |
| T550B107K060TH4252 | 100µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 60V Axial 100 mOhm 0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm) | T550B107K060TH4252.pdf | |
| 50009-1208ALF | 4R VER HDR PF 0GP | 50009-1208ALF.pdf | |
| MA-506 15.0000M-C0 | 15MHz ±50ppm Crystal 18pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-506 15.0000M-C0.pdf | |
| 4302-271G | 270nH Unshielded Inductor 890mA 190 mOhm Max 2-SMD | 4302-271G.pdf | |
| A40MX04-2PL44I | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A40MX04-2PL44I.pdf | |
| ATSAMD20G18A-UUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 45-WLCSP | ATSAMD20G18A-UUT.pdf | |
| S-1135C27-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 300mA SOT-23-5 | S-1135C27-U5T1G.pdf | |
| VE-JTR-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W | VE-JTR-EZ-S.pdf | |
| VI-BWT-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-BWT-EY-F3.pdf | |
| CA3100E24-12SXF80 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E24-12SXF80.pdf | |
| CA01COMPG14S-6PB | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA01COMPG14S-6PB.pdf | |
| 191-037-113L551 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 191-037-113L551.pdf | |
| 0015388209 | 20 Position CIC, FFC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line) | 0015388209.pdf | |
| OSTTS17A15C | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTTS17A15C.pdf |